A „népek tavaszának” nyitánya: az 1848-as francia forradalom
Az 1848-as „népek tavasza” a világtörténelem egyedülálló forradalmi hulláma volt, hiszen alig pár héten belül robbant ki forradalom Franciaországban, a német és az olasz területeken, a Habsburg Birodalmon belül pedig Bécsben és Pest-Budán. Ehhez hasonló, több országra kiterjedő forradalmi hullám legközelebb és mindeddig utoljára a 2010-ben kezdődő „arab tavasz” volt, amely nevét is a ’48-as „népek tavaszától” kapta.
Martha Nussbaum: Emberi jogok és emberi képességek
Minden jog – a képességekhez való jogként értelmezve – anyagi és társadalmi előfeltétellel rendelkezik, amelyek biztosításához kormányzati fellépés szükséges. A képességszemlélet előmozdította a nők jogait, a szegények jogait és újabban a fogyatékos emberek jogait.
MI AZ A TÁRSADALMI IGAZSÁGOSSÁG? I.
A „szentek és hősök társadalmában” nem lenne szükség az igazságosság elveire, de egy emberi társadalomban ezek elengedhetetlenek.
Igazságosság: jólét és szabadság: 3. John Rawls
Rawls a szerződéses vagy szerződéselméleti hagyomány kreatív és radikális megújításával adott példátlan lendületet a társadalmi igazságosság elméleti feldolgozásának. E Thomas Hobbes-tól eredő tradíció lényegét az a belátás képezi, hogy a társadalmi lét csak akkor igazolható normatívan, ha feltételezünk egy olyan eredeti – noha hipotetikus – helyzetet, amiben a társadalomalapító felek inkább a társulást választják a magányos vagy kiscsoportos létfenntartási küzdelemmel szemben, és mintegy „szerződést” kötnek a társadalom alapvető szerkezetéről.
Igazságosság: jólét és szabadság: 2. Ordinális jóléti gazdaságtan
Mint láttuk, a régebbi iskolának megfelelően a politikai közgazdaságtan hívei a közigazgatás morális feladatainak elsőbbségét hangsúlyozták, és kiemelték az egyének jólétének objektív összehasonlíthatóságát. Ezt az összehasonlíthatóságot az emberi természet általános szükségleteiből vezették le. A materialista jóléti iskola legfontosabb állítása szerint a gazdasági javak hasznosságában az emberi szükségleteknek megfelelően kardinális különbségek vannak. Azaz például a lakhatás és az élelem mint legfontosabb javak egy képzeletbeli piramis talapzatául szolgálnak: fontosságukban megelőznek minden egyéb élvezeti cikket. Ezek biztosítása pedig az állam feladata.
Igazságosság: jólét és szabadság: 1. Egészséges materializmus
Manapság kevés olyan rosszul használt, félremagyarázott és sokszor egész egyszerűen szitokszóként rögzített kifejezés van, mint a materialista szemlélet. Tudjuk, hogy ez a mindent átható undor a XX. századi személyes, illetve családi tragédiáinkból ered. Materialista szemlélet azonban nem csak egyféle van. Jelen cikksorozatunkban egy a Marxétól eltérő, mégis jellegzetesen baloldali politikai közgazdaságtan legfontosabb morális elemeit mutatjuk be. Lehetőség szerint komolyan véve a materializmus e másik, ám szintén releváns politikai-gazdaságtani eredetét.
Még mindig van egy álmunk!
Egy pillanatra értsük úgy az emberiség haladását, mint ami a múltból történő állandó kilábalás folyamata.
Ez az értelmezés azért is lehetséges, mert az emberi szubjektivitás korlátolt, vagyis gyakran csak azt tudjuk biztosan, hogy mik azok a személyes tulajdonságaink és társadalmi körülményeink, amiket a jövőben már magunk mögött szeretnénk hagyni.
Mi újat hozhat a vita-kultúra a múltba révedők országában?
„Régen minden jobb volt!” „Bezzeg az én időmben.” A XX. századi magyar történelmen végigtekintve nem meglepő, hogy az ország nagy
Önkormányzati választások: a legfontosabb infók
Október 13-án helyi önkormányzati, valamint nemzetiségi önkormányzati választásokat tartunk. Most a helyi önkormányzati választást vesszük át, egy későbbi bejegyzésünkben pedig
Csúcsjelölt-kvíz
Az Arte német-francia televízió külön műsort készített a hat legnagyobb európai pártcsalád csúcsjelöltjeivel. Ezzel a rövid kvízzel tíz villámkérdés alapján
Lehetséges-e jó populizmus? Ez rajtad is múlik!
A hétköznapi nyelvben a köztársaság és a demokrácia jelentése egybeolvadt. Ennek ideális feltétele az volt, hogy a népuralomban szereplő nép